Homeopatie Nymburk




Jarní alergie


    Ve městě dnes prakticky nenarazíte na člověka, který by si s příchodem jara nestěžoval na pálení očí, kýchání a výtok z nosu a nepoužíval přitom nějaká antihistaminika, kortikoidy, antileukotrieny aj. Senná rýma nebo jakákoli forma alergie je považována za stále rozšířenější „civilizační chorobu“, která se nedá léčit, dá se pouze utlumovat.

    Z pohledu homeopatie se alergie léčit dá. Léčba však nespočívá v izolaci před alergeny (látkami vyvolávajícími alergickou reakci) ani v utlumování a potlačování alergických projevů, nýbrž v hledání příčin – témat, jejichž špatné nebo žádné zpracování alergické reakce způsobuje, a v uvolňování a řešení těchto témat pomocí celkového léku šitého na míru konkrétnímu pacientovi.

    Alergie není problém alergenu, ale alergika. Zrnko pylu nebo prachu, lepek, mléko, ptačí peří či kočičí chlup nejsou samy o sobě nijak škodlivé ani zdraví nebezpečné. Problém je v naprosto neadekvátní reakci organismu na tyto látky, kdy imunitní systém vyvolá tak silnou obrannou reakci, jako by proti němu stála celá armáda bacilů. V symbolické rovině je tedy alergie válka, je to téma silné nevědomé agresivity a potlačené agrese. Tato agrese se pak namísto proti skutečným nepřátelům obrací proti přátelům (alergie na potraviny) a proti všemu, co představuje vitalitu a pudovost. Pyl je zástupce živelného propuknutí jara, plození a oplodnění, tedy sexuality, která může být v kolektivním nevědomí spojována s něčím nečistým a nízkým (pocit provinění z „nečistých“ myšlenek, „nízkých pudů“). K uvedeným tématům se tedy přidává strach z vitality, pudovosti (alergie na zvířecí srst) a odpor vůči „nečistotě“, vlastní špíně (alergie na výkaly roztočů).

    U někoho zůstává problém alergie v rovině vědomí. Takový člověk ve spánku nebo ve stavu hypnózy nebude mít alergickou reakci, ani když bude spát pod rozkvetlou lípou. U někoho je problém hlubší a k vyvolání reakce nepotřebuje ani fyzickou přítomnost alergenu, stačí mu kolikrát jen představa nebo záběry na rozkvetlou louku s bzučením hmyzu v televizi. V obou případech je na místě tzv. konstituční léčba, to jest výběr homeopatického léku na základě celkového vyšetření pacienta, nikoli pouze podle projevů alergie.

    V různých příručkách, časopisech a letácích můžeme najít „léky na alergii“ nebo na „sennou rýmu“. Stačí zadat do vyhledávače klíčová slova alergie, homeopatie, léčba a vyjede nám celá řada stránek s indikacemi nejběžnějších „léků na alergii“, jako je Allium cepa, Euphrasia, Arsenicum album, Mercurius, Kali iodatum, Pulsatilla apod. Jsou to v podstatě „léky na rýmu“ a vy si z nich vyberete podle několika příznaků, jako je např. barva a hustota výtoku, symptomy očí, pocení, žízeň, bolesti hlavy, zlepšení či zhoršení na čerstvém vzduchu. Je však třeba uvést na pravou míru, že se o žádné „léky na alergii“ ani „léky na rýmu“ ve skutečnosti nejedná. Při tomto příručkovém postupu (tzv. symptomatická léčba) se vám možná podaří projevy alergie či rýmy zmírnit nebo i zastavit, ale samotný problém alergie či rýmy tím nevyřešíte. Za rok nebo i za měsíc máte alergii zpátky a po opakované symptomatické léčbě přestanou léky působit úplně. Řešením je, jak je uvedeno výše, dlouhodobá léčba na základě celkového vyšetření pacienta.

    Těm, kdo nechávají alergickým projevům volný průběh a nechtějí do nich zasahovat ani chemicky ani homeopaticky, ale vlastně i všem ostatním, můžeme doporučit nácvik čištění nosu metodou Džala néti, která spočívá v tom, že si proléváte nosní dírky vlažnou slanou vodou, a to buď směrem z jedné dírky do druhé, nebo z úst do nosu či z nosu do úst. Tímto způsobem si vyčistíte nos od prachu a pylu lépe než kapesníkem.

    Adam Havlín